Fren Hidrolikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fren hidrolik yağını en az 2 yılda bir değiştirmeyi unutmayınız.

 
  Uzman Açıklaması

Fren hidrolik yağı sızdırmaz bir sıvıdır ve bu da havadaki nemi emdiği anlamına gelir.

Aracınızın fren yapması, kinetik enerjinin (hareket) ısı enerjisine (sıcaklık) dönüşmesinin sonucudur.

 

Fren sistemi yüksek sıcaklıkta çalışır; bu nedenle fren hidrolik yağının kaynama sıcaklığı çok yüksektir (240C); fren pedalına her basışta, hidroliğin sıcaklığı artar, yoğunlaşma meydana gelir ve bunun bir kısmı fren hidrolik yağı tarafından emilir; fren hidrolik yağının kaynama sıcaklığı yavaş fakat düzenli olarak azalır.

 


Kaynama sıcaklığının düşmesinin sonuçları:

 


- Fren hidrolik yağının kaynama sıcaklığı yüksekse (hidrolik yağ yeni), yapısı yoğun kalır ve frenleriniz en iyi şekilde çalışır.
- Kaynama sıcaklığı ne kadar düşük olursa, fren hidrolik yağının kaynama eğilimi o kadar yüksek olur, bu durum frenlerinizi etkisiz hale getirir ve frenlerin etkinliğini yeniden kazanması için “pompalama yapma” zorunluluğunu ortaya çıkarır. 

 


Fren hidrolik yağının görevi:  
  Uzman Tavsiyesi

Güvenliğiniz için fren hidrolik yağının 2 yılda veya 40.000 kilometrede 1 değiştirilmesi gerekir, araç üreticilerinin tavsiyesi bu yöndedir;  bu işlemi gerçekleştirmek için EUROMASTER uzmanlarına danışınız. 

 
 
 


 

Copyright © 2015 Özgezer Otomotiv  |  www. ozgezerotomotiv.com  |  Tel. (0232) 633 63 62   Gsm. (0533) 748 68 47 | info@ozgezerotomotiv.com
 
Agora Bilişim İletişim Agora Bilişim